امروز : ﺳﻪشنبه, 03 بهمن 1396
اپل در حال ساخت عینک واقعیت افزوده
3/83 امتیاز از 9 رای
 گجت  |     |   181

سلاطین فناوری با تولید محصولات مبتنی بر فناوری واقعیت مجازی و افزوده، حضور خود ار در این بستر جدید اعلام کرده‌اند، اما تاکنون خبری از اپل برای ساخت محصولی بر اساس واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده منتشر نشده است، باخبر شدیم ظاهرا اپل هم در حال ساخت عینک واقعیت افزوده شبیه به گوگل گلس است.

اگر اخبار فناوری را دنبال کرده باشید، بدون شک تاکنون نام گوگل‌گلس به گوش شما خورده است، عینک گوگل، پروژه‌ای جاه‌طلبانه با استفاده از فناوری واقعیت افزوده است که هنوز رسما وارد بازار نشده. در این بین سایر شرکت‌های بزرگ نیز محصولات مختلفی را با استفاده از فناوری واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده روانه بازار کرده‌‌اند، اما تاکنون اپل غایب بزرگ این فناوری‌های جدید است، از قرار معلوم این غیبت به معنای عدم تصمیم اپل برای حضور در این بازار جدید نیست و اپل هم به نوبه خود رویای حضور در بازار واقعیت افزوده را در سر می‌پروراند.

بر اساس آنچه بلومبرگ گزارش کرده است، اپل در حال بررسی اوضاع بازار است و مقدمات حضور عینکی مبنتی بر واقعیت افزوده، شبیه عینک گوگل گلس را می‌چیند. مدتی است که اپل مغزهای متفکر آشنا به فناوری واقعیت افزوده را جذب می‌کند. از طرف دیگر تیم کوک، مرد شماره یک اپل نیز در صحبت‌هایی به علاقه اپل برای حضور در بازار فناوری واقعیت افزوده اشاره کرده است، وی واقعیت افزوده را گزینه‌ای بهتر در مقابل واقعیت مجازی می‌داند. البته اخیرا شاهد استخدام نیروهای مختصصی در زمینه فناوری واقعیت مجازی از جانب اپل نیز هستیم و با این حساب ممکن است اپل در حال تولید محصول، یا محصولاتی مبتنی بر واقعیت مجازی و واقعیت افزوده باشد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اپل با تولید کننده‌های صفحه‌نمایش‌هایی که در کنار چشم قرار می‌گیرند نیز وارد مذاکره شده است، در سه سال گذشته نیز استارتاپ‌هایی موفقی را که در زمینه واقعیت افزوده فعالیت داشته‌اند را از آن خود کرده است. به این ترتیب میتوان حدس زد ممکن است، اپل در حال ساخت عینکی باشد که از طریق تعامل با آیفون، اطلاعات مورد نیاز کاربر را در میدان دید چشم کاربر نمایش دهد.

همان‌گونه که اشاره شد، در حال حاضر گوگل و مایکروسافت نیز محصولاتی را در زمینه فناوری واقعیت افزوده در دست ساخت دارند، عینک گوگل گلس به موفقیت چندانی دست پیدا نکرده است، اما از طرف دیگر مایکروسافت موفقیت بیشتری داشته است، نسخه‌ای اولیه از هولولنز خود را که از فناوری واقعیت افزوده استفاده می‌کند را با قیمت گزاف سه هزار دلار به فروش می‌رسد. یک استارتاپ دیگر با نام Magic Leap نیز در حال ساخت محصولی بر اساس فناوری واقعیت افزوده است اما تاکنون از امکانات این محصول سخنی به میان نیاورده است.

در مجموع باید گفت عینک‌های مبتنی بر فناوری واقعیت افزوده، از آن دسته محصولاتی هستند که حضور آنها در بازار دیر یا زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد و بدون شک در آینده شاهد محصولات پیشرفته‌ای بر اساس فناوری واقعیت افزوده خواهیم بود.

theverge.com


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید