امروز : پنجشنبه, 04 بهمن 1397
بوی بد تهران ناشی از چیست؟ اختلاف نظر درباره منشا بوی نامطبوع در پایتخت
3/50 امتیاز از 1 رای
 تکنولوژی  |     |   33

پخش شدن بوی نامطبوع در سطح شهر تهران در روز چهارشنبه 12 دی 97 سروصدای زیادی به پا کرده و واکنش‌های مختلفی را در پی داشته است. اما منشا بوی بد تهران چیست و چرا تاکنون علت دقیقی برای این اتفاق مرموز پیدا نشده است؟

امروز، چهارشنبه 12 دی 1397، بوی مرموز و نامطبوعی در سطح شهر تهران پخش شده و شهروندان را آزار می‌دهد. پس از آن مسئولان به تکاپو افتادند تا منشا بوی بد تهران را پیدا کنند، اما تاکنون علت دقیقی برای این اتفاق پیدا نشده و هر یک از مسئولان، اظهار نظر متفاوتی در این باره می‌کنند. در این بین شایعه‌های زیادی هم در فضای مجازی پخش شده و حتی برخی افراد آن را به فعال شدن آتشفشان دماوند ربط داده‌اند. اما واقعا منشا بوی نامطبوع در تهران چیست؟

شهروندان در بسیاری از نقاط شهر تهران، این بوی نامطبوع را حس کرده‌اند. از سوی دیگر، گفته می‌شود شاخص آلودگی هوا به طور عجیب و ناگهانی بالا رفته است و وضعیت مرموزی به وجود آمده است. مشاور محیط زیست معاونت خدمات شهری شهرداری تهران در ابتدا گفت اداره آب و فاضلاب باید در این باره پاسخگو باشد و احتمالا بوی بد تهران به خاطر ترکیدگی شبکه فاضلاب در مرکز شهر و محدوده انقلاب است. اما پس از آن، سخنگوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران، ترکیدگی لوله فاضلاب در حوالی انقلاب را تکذیب کرد و گفت بوی نامطبوع از محله حسن آباد در مرکز پایتخت انتشار یافته است.

بوی بد تهران ناشی از چیست؟ اختلاف نظر درباره منشا بوی نامطبوع در پایتخت

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران از تشکل تیم ارزیاب و کارشناسی برای بررسی علت و منشا بوی نامطبوع خبر داد و معاون سیاسی و اجتماعی استاندار تهران نیز گفت این بوی مرموز ارتباطی با مشکل آلودگی هوا ندارد، بلکه منشا آن زمینی است و خطرناک هم نیست.

این اظهارنظرهای متناقض ادامه داشت تا این که ساعاتی پیش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام کرد شاخص کیفی هوای پایتخت در 24 ساعت اخیر در محدوده 74 بوده، اما امروز به یکباره به 144 رسیده است؛ بنابراین هوای تهران در روز چهارشنبه 12 دی 97 در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد. در ادامه، سایر اظهارنظرها در خصوص این اتفاق عجیب را مشاهده می‌کنید:

واکنش‌های مختلف مسئولان به بوی بد تهران

صاحبی، مدیرکل روابط عمومی فاضلاب تهران:

تاکنون هیچ گزارشی از ترکیدگی شبکه فاضلاب به دست ما نرسیده است. با توجه به شیب‌دار بودن کانال‌های فاضلاب، اگر ترکیدگی رخ داده بود باید از نقطه‌ای دیگر فاضلاب بیرون می‌زد، اما چنین چیزی روی نداده است.

مهدی زارع، محقق حوزه زلزله و آتشفشان در پاسخ به این شایعه که بوی بد تهران در واقع بوی گوگرد است و به آتشفشان دماوند ربط دارد، گفت:

انتشار این بو که بوی نامطبوعی است، بیشتر به نظر می‌رسد ناشی از زباله باشد. این بوی گوگرد نیست. من نیز این بو را استشمام کردم و هرگز بوی گوگرد حس نکردم. من با بوی گوگرد آشنا هستم و بویی که اکنون در سطح شهر تهران پخش شده، ربطی به فعال شدن آتشفشان دماوند ندارد.

پالایشگاه تهران:

بوی نامطبوع در پایتخت ارتباطی به پالایشگاه تهران ندارد. دودکش‌ها به صورت آنلاین پایش می‌شوند.

فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران در مجلس:

فرماندار تهران در گزارشی اعلام کرد منشا این بو ایستگاه متروی ملت است. فرماندار تاکید کرده تا ساعاتی دیگر علت انتشار این بوی نامطبوع مشخص خواهد شد و شهروندان تهرانی هیچ نگرانی از این بابت نداشته باشند.

مدیران مترو:

انتشار بوی نامطبوع در پایتخت هیچ ارتباطی به مترو ندارد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران:

منشا گاز و بوی نامطبوع در تهران هنوز شناسایی نشده، اما این بو در خیلی از مناطق کمتر شده و مراجعه‌کننده‌ای به مراکز درمانی هم نداشته‌ایم. ممکن است این بوی بد ناشی از یک پدیده زیست‌محیطی باشد، اما نگران‌کننده نیست.

جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل:

مدیریت بحران امشب برای تشخیص منشا بوی بد در تهران تشکیل جلسه می‌دهد. از اداره گاز و فاضلاب پیگیری کردیم و آن‌ها گزارشی از منشا بو نداشته‌اند. گزارشی درباره این که بو در کدام منطقه بیشتر بوده هم به دستمان نرسیده است. اگر منشا بو به خاطر مواد شیمیایی باشد، سازمان پدافند غیر عامل وارد کار می‌شود، اما در حال حاضر موضوع محیط زیستی است.

معاون فنی و عمران فرماندار تهران:

در حال بازرسی و گشت‌زنی در سطح شهر تهران هستیم و به تدریج بوی نامطبوع در سطح شهر در حال کاهش است. این بو منشا سطحی ندارد و منشا آن زمینی است.

شایعه حمله بیولوژیکی به تهران، جدیدترین شایعه‌ای است که در فضای مجازی مطرح شده، اما برخی کارشناسان و مسئولان آن را رد کرده‌اند.

در هر صورت با توجه به وسعت شهر تهران و شدت بوی پخش شده، تلاش‌ها برای پیدا کردن منشا این اتفاق همچنان ادامه دارد و احتمالا ستاد بحران برای پیگیری این موضوع تشکیل خواهد شد. از سوی دیگر گفته می‌شود این بو در شمال تهران کمتر است و به همین دلیل برخی افراد می‌گویند ممکن است وارونگی هوا با این بو مرتبط باشد، اما علیپور، رئیس سازمان محیط‌زیست شهرداری تهران در این باره گفت وارونگی هوا علت بو نیست، بو باید کانون داشته باشد. این در حالی است که وارونگی به انباشت آلودگی گفته می‌شود. در صورت کسب اطلاعات جدیدتر، آن را با کاربران محترم در میان خواهیم گذاشت.

تهیه شده در

برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید