امروز : چهارشنبه, 29 شهریور 1396
اپتیکال یا لیزری؛ کدام ماوس جوابگوی نیاز شماست؟
3/72 امتیاز از 9 رای
 گجت  |     |   167

موشواره، کلمه‌ای که هیچ‌گاه در ادبیات ما جا باز نکرد و ما همچنان از همان کلمه انگلیسی ماوس استفاده می‌کنیم. این تلفظ که بگذریم باید یادآور آن موس‌های مکانیکی باشیم که یک توپ پلاستیکی درون خود داشتند و هر چند وقت یک بار مانند یک جاروی دستی که آشغال جمع می‌کند باید آن را باز می‌کردیم و تمیزش می‌کردیم، حتی من تجربه کندن خود پلاستیک توپ را نیز دارم!

اما این صنعت نیز پیشرفت کرده است. حساسیت و قدرت ماوس‌ها بالاتر رفته و دیگر با آن غول‌های سنگین و کند قدیمی روبرو نیستیم. حال بازار در دستان دو نوع ماوس لیزری و اپتیکال است. مطمئنا اسم این دو نوع ماوس را شنیده‌اید. نظرات متعددی وجود دارد که کدام ماوس بهتر از دیگری است، گیمرها، طراحان و یا کاربران معمولی هر کدام نظر خاص خود را دارند و هر کدام ماوسی که بیشتر به کارشان می‌آید را هایپ می‌کنند و آن را بهتر از دیگری جلوه می‌دهند. حال سوال اینجاست، تفاوت این دو چیست؟ کدام بهتر است؟ هر کدام چه مصارفی خواهند داشت؟

ماوس اپتیکال

در ابتدا باید بگویم که این دو ماوس بیش از آن چه که فکر کنید به هم شبیه هستند. ماوس اپتیکال نوعی از ماوس است که از طریق یک نور (عموما LED) و یک سنسور CMOS همانند سنسور دوربینی که در دوربین‌ها و گوشی‌های ما موجود است حرکات و قرارگیری ماوس بر روی سطوح مختلف را محاسبه می‌کند. این ماوس‌ها در هر ثانیه هزاران تصویر را ثبت می‌کنند تا درک بهتری نسبت به حرکت داشته باشند. ماوس‌های اپتیکال در سال 1980 توسط استیون کیش در لابراتوار دانشگاه MIT خلق شد تا جای موسی‌های مکانیکی را بگیرد. در ابتدا نور LED موجود در این نوع موس فقط بر روی یک صفحه پرینت شده مشکی کار می‌کرد.

ماوس لیزری

ماوس لیزری نیز همان فرایند ماوس اپتیکال را در ثبت تصاویر و محاسبه حرکات دارد اما به جای استفاده از یک نور LED از یک لیزر اینفرارد دیود استفاده می‌کند تا تصاویر را ثبت کند. این ماوس ابتدا در سال 1998 توسط شرکت Sun Microsystems معرفی شد. البته عرضه این محصول به سال 2004 بازمی‌گردد. گفته می‌شود که تکنولوژی لیزری این نوع ماوس‌ها پیشرفتی شرگف نسبت به نسخه‌های اپتیکال داشتند و باعث شدند تا تعداد و کیفیت تصاویر ثبت شده بهبود یابد.

بالاخره کدام بهتر است؟

تفاوت اصلی این دو ماوس در نوع ثبت تصاویر آن‌هاست. همانگونه که گفته شد ماوس اپتیکال از یک نور LED بهره می‌برد و ماوس لیزری از یک لیزر دیودی استفاده می‌کند. بسیار باور دارند که ماوس اپتیکال کارایی بیشتری دارد و بسیاری دیگر نیز این را به ماوس لیزری نسبت می‌دهند. اما تفاوت اصلی این دو محصول به DPI آن‌ها بازمی‌گردد. به زبان ساده اگر بگوییم، اگر شما کاربری معمولی هستید و کارهایی روزمره با ماوس خود انجام می‌دهید نباید شاهد تفاوت‌های چندانی بین دو ماوس باشید، به این صورت که ماوس اپتیکال باید بر روی سطوحی مناسب مانند یک پد یا سطحی غیرشفاف باشد تا کارایی کاملی داشته باشد و ماوس لیزری بر روی هر سطحی امکان کارایی دارد، از شیشه گرفته تا پارچه و… اساسا هیچ‌چیز جلو دار این ماوس نیست، اما هنگامی که روی سطوح شفاف از این ماوس استفاده کنید، کارایی آن تفاوتی با یک ماوس اپتیکال بر روی یک ماوس‌پد نخواهد داشت.

به صورت کلی‌تر تفاوت این دو محصول به این شکل است:

ماوس اپتیکال

  • ارزان‌تر از نوع لیزری است
  • نور LED به ثبت حرکات کمک می‌کند
  • رزولوشن پایین‌تری را در این نوع شاهد هستیم (معمولاً حداکثر 3000 DPI)
  • بهتر است بر روی سطوحی غیرشفاف مانند ماوس‌پد از این محصول استفاده شود

ماوس لیزری

  • قیمتی گران‌تر
  • استفاده از لیزری اینفرارد دیودی برای ثبت حرکات
  • این محصول رزولوشن بیشتری را دارا می‌باشد (6000 DPI یا بیشتر)
  • سطح خاصی برای کار کردن با این ماوس لازم نیست، چه شفاف و چه غیرشفاف کارایی مناسبی خواهید داشت

نتیجه‌گیری

حرف‌های متفاوتی در مورد این دو نوع ماوس وجود دارد. بازهم می‌گوییم در استفاده‌های روزمره شما شاهد تفاوت چندانی نخواهید بود و مطمئنا متوجه سرعت و دقت ماوس‌ها نخواهید شد. اما اگر یک گیمر حرفه‌ای هستید یا از ماوس خود به عنوان یک قلم یا براش برای طراحی دیجیتال استفاده می‌کنید قضیه کمی متفاوت‌تر است. امروزه دیگر ماوس‌های بی‌سیم و سیمی با هم تفاوت چندانی ندارند و از این قضیه خیالتان راحت باشد. اما اگر قصد دارید تا کمی دقیق‌تر کار کنید و محاسباتی دقیق‌تر داشته باشید ما ماوس لیزری را پیشنهاد می‌کنیم. همچنین نگران سطوح مختلف نیز نباشید، ماوس‌های امروزی قابلیتی را دارند که شما می‌توانید ماوس را روی سطح مورد نظر قرار دهید و DPI مورد نظر را تنظیم کنید تا استفاده‌ی بهتری از محصول داشته باشید.

کلام آخر این‌که اگر استفاده‌ای حرفه‌ای‌تر دارید کمی بودجه خود را بیشتر کنید و ماوسی لیزری و حرفه‌ای خریداری کنید، این‌گونه خیال شما از محاسبات راحت خواهد بود اما اگر کاربری معمولی هستید و خیلی دقت برایتان اهمیت ندارد با بودجه کم نیز می‌توانید یک ماوس اپتیکال دقیق خریداری کنید. همچنین اگر یک گیمر آن هم برای بازی‌های FPS و آنلاین نیستید آنقدرها به DPI و سرعت پاسخگویی اهمیت ندهید!

PcGamer TheyDiffer


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید