امروز : شنبه, 27 بهمن 1397
ایران خودرو در هفته آینده 40 هزار دستگاه خودرو پیش فروش می کند
3/00 امتیاز از 1 رای
 خودرو  |     |   85

پس از اعلام سایپا مبنی بر عرضه 50 هزار دستگاه خودرو، اکنون مدیرعامل ایران خودرو نیز از اجرای طرح پیش فروش 40 هزار دستگاه خودرو در هفته آینده خبر داده است.

هاشم یکه زارع، مدیرعامل شرکت ایران خودرو در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اعلام کرد در هفته آینده طرح پیش فروش 40 هزار دستگاه خودرو توسط این شرکت اجرا خواهد شد. این در حالی است که شرکت سایپا نیز اعلام کرده 50 هزار دستگاه خودرو را به بازار عرضه می‌کند و طرح پیش فروش محصولات سایپا از صبح چهارشنبه 14 شهریور 1397 آغاز شد.

همچنین بخوانید:

فروش اینترنتی محصولات سایپا – 14 شهریور 1397

یکه زارع در این برنامه تلویزیونی، موضوع احتکار توسط خودروسازان را رد کرد و گفت احتکار توسط خودروساز هیچ توجیهی ندارد، چرا که خودرو به فروش رفته و مشتری آن مشخص است و اگر تاخیری در تحویل صورت بگیرد خودروساز باید به مشتری جریمه پرداخت کند. به گفته مدیرعامل ایران خودرو، تاخیری که در حال حاضر در تحویل خودروها وجود دارد به کمبود قطعه‌ها مربوط می‌شود که باعث شده خودروسازان نتوانند خودرو را به موقع به مشتری تحویل دهند. وی در خصوص انتشار ویدیوها و عکس‌های انبار ایران خودرو در جاده آذرشهر-تبریز گفت ما ده روز قبل از این که این اتفاق بیفتد تمام موجودی خودروها را به سازمان تعزیرات اعلام کردیم و هیچ احتکاری در کار نبوده است.

همچنین بخوانید:

کشف و پلمب انبار احتکار خودرو در پارکینگ ایران خودروی تبریز

یکه زارع تاکید کرد یک ریال از پول‌هایی که در بازار و بالاتر از قیمت‌های مصوب مبادله می‌شود در جیب خودروساز نمی‌شود و ما هم از این که قیمت‌ها چند میلیون بالا می‌رود زجر می‌کشیم. ما باید سیستمی ایجاد کنیم که مشتری به خودروساز اعتماد کند و به جای مراجعه به بازار کاذب از ما خرید کند. مدیرعامل ایران‌خودرو در ادامه افزود از هر 100 هزار خودرو در برنامه‌های فروش، 95 درصد با قیمت روز و مصوب پیش فروش می‌شود و تنها 5 درصد به صورت فوری عرضه می‌شود که این قسمت باعث ایجاد التهاب در بازار شده است. اگر می‌خواهیم بازار را از این حالت التهاب خارج کنیم باید تقاضای تحویل فوری را مدیریت کنیم. 70 هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان وارد بازار خودرو، سکه و مسکن شده که با فروش کل خودروسازی کشور در یک سال برابری می‌کند و این میزان نقدینگی باعث ایجاد التهاب و بازار کاذب شده است.

مدیرعامل ایران خودرو در خصوص شرایط محدودکننده برای جلوگیری از سوءاستفاده گفت:

این شرایط محدودکننده از جمله اقدامات در حوزه فروش محصول برای جلوگیری از سوءاستفاده است. در سیستم فروش عوامل محدودکننده‌ای از جمله خرید نکردن در 18 ماه گذشته و یا ثبت نام یک محصول برای هر کد ملی در یک سال را اعمال کرده‌ایم. با این وجود، جاذبه ایجاد شده برای سرمایه‌گذاری در بخش خودرو، جامعه 500 تا 600 هزار نفری متقاضی را شکل داده که از کنترل خودروساز خارج است.

یکه زارع در خصوص نارضایتی مشتریان از مشکلات ثبت نام‌های اینترنتی نیز اظهار کرد برنامه فروش در زمان اعلام شده باز می‌شود، اما وقتی 500 هزار نفر برای خرید 20 هزار دستگاه خودرو مراجعه می‌کنند قطعا 480 هزار نفر موفق به ثبت نام نمی‌شوند و ناراضی خواهند بود. ثبت نام به تعداد ظرفیت تعیین شده در برنامه‌های فروش انجام می‌شود و ما می‌توانیم این اطلاعات را در اختیار مراجعه و نهادهای ذی‌ربط قرار دهیم.

راهکار مدیرعامل ایران خودرو برای تعادل بازار

مدیرعامل ایران خودرو برای تنظیم بازار خودروی کشور نیز راهکاری را ارائه داد و گفت اگر به خودروساز اجازه داده شود که خودرو را 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار بفروشد، آن هم فقط برای تحویل فوری، قطعا پس از مدت کوتاهی بازار به تعادل می‌رسد و به قیمت مصوب نزدیک می‌شود. مابه‌التفاوت قیمت مصوب و قیمت بازار هم به خودروساز تعلق نگیرد و ساز و کار دیگری برای آن اندیشیده شود. با این کار، قیمت بازار سیاه به شدت افت می‌کند و خودرو به قیمت مصوب خرید و فروش می‌شود.

یکه زارع در پایان ضمن عذرخواهی از مشتریان خودروی پژو 2008 به دلیل تاخیر در تحویل به دلیل تحریم‌ها، در مورد اجرای استانداردهای 85گانه خودرویی نیز بیان کرد که در حال هماهنگی با سازمان استاندارد هستیم و وظیفه داریم ابلاغیه سازمان‌ها از جمله سازمان استاندارد را اجرا کنیم.

تهیه شده در

برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید