امروز : شنبه, 27 بهمن 1397
نامرئی شدن یک جسم از تمام زاویه ها برای نخستین بار
4/00 امتیاز از 1 رای
 تکنولوژی  |     |   194

پژوهشگران موسسه‌ی ملی پژوهش‌های علمی مونترال (INRS)، مقاله‌ای در ژورنال Optica منتشر کرده‌اند که حاوی اطلاعات جزئی در مورد یک رویکرد جدید برای تولید پوشش نامرئی‌کننده است.دستگاه آن‌ها، پوشش نامرئی‌کننده‌ی طیفی نام دارد. این پوشش، اولین وسیله‌ای است که با دستکاری رنگ (یا فرکانس) امواج نوری که با یک جسم در تعامل هستند، آن را نامرئی می‌کند. خوزه آزانا، نویسنده‌ی مقاله در یک بیانیه‌ی خبری گفت:

نتیجه‌ی کار ما، نشان‌دهنده‌ی یک پیشرفت بزرگ در تلاش برای تولید وسیله‌ای نامرئی‌کننده است.

نامرئی شدن یک جسم از تمام زاویه ها برای نخستین بار  برای فهمیدن روش کار این دستگاه باید قدم‌به‌قدم پیش رویم؛ با مسئله‌ی نور شروع می‌کنیم. مفهومی به‌نام طیف الکترومغناطیسی وجود دارد. این مفهوم شامل تمام فرکانس‌های مختلف تابش الکترومغناطیسی است که نوعی از انرژی محسوب می‌شود. اشعه‌ی ایکس، اشعه‌ی گاما و رادار، همه در این طیف قرار می‌گیرند.کسی نمی‌تواند اشعه‌ی ایکس را ببیند؛ اما چشم‌ها قادر به دیدن طیف کوچکی از فرکانس‌ها در طیف الکترومغناطیسی هستند. به این نور، نور قابل مشاهده یا نور مرئی می‌گوییم. همان‌طور که قبلا اشاره شد، این محدوده‌ای از نورها است که ما تحت عنوان رنگ‌ها رویت می‌کنیم؛ بنفش در یک سر طیف و قرمز در انتهای آن قرار دارد. برخی منابع نور دارای بیش از یک فرکانس مشخص هستند. به این منابع، منابع پهنای باند گسترده یا برودباند می‌گوییم و نور خورشید نیز یک نمونه از آن است.نامرئی شدن یک جسم از تمام زاویه ها برای نخستین بار

مقاله‌های مرتبط:

  • برنامه ژاپنی ها برای ساخت اولین قطار نامرئی دنیا
  • چتر نامرئی به کمک هوا مانع نفوذ باران می‌شود
وقتی به‌اصطلاح چیزی را می‌بینیم، آن‌چه در حقیقت در حال مشاهده‌ی آن هستیم، تعامل این فرکانس‌های نور و جسم هستند. زمانی‌که نور خورشید به روی یک اتومبیل آبی می‌تابد، اتومبیل فرکانس نور آبی را بازتاب می‌دهد در حالی‌که تمام فرکانس‌های رنگی دیگر به‌سادگی از طریق آن جسم عبور می‌کنند. چشم‌ها، نور آبی بازتاب‌داده‌شده را تشخیص می‌دهند و به این ترتیب فرد، اتومبیل آبی را می‌بیند.دستگاه پوشاننده‌ی ساخت پژوهشگران INRS از این تعامل استفاده می‌کند. آن‌ها یک جسم را توصیف می‌کنند که تنها نور سبز را بازتاب می‌دهد.پژوهشگران به‌منظور نامرئی ساختن این جسم از دید انسان، از یک فیلتر طراحی‌شده‌ی خاص استفاده کردند. این فیلتر، فرکانس‌های سبز را به‌طور موقت در طیف پهن‌باند تابانده‌شده روی جسم به فرکانس‌های آبی تغییر می‌دهد. سپس از فیلتر دیگری به‌منظور تغییر دوباره‌ی این فرکانس‌ها و تبدیل به فرکانس‌های سبز در سمت مخالف جسم استفاده کردند.نتیجه این می‌شود که چشم انسانی، دیگر قادر به دیدن آن جسم نیست.نامرئی شدن یک جسم از تمام زاویه ها برای نخستین بار  دستگاه پوشاننده‌ی ساخت پژوهشگران INRS در حال حاضر تنها در یک جهت کار می‌کند؛ به این معنا که نیاز است نگاه بیننده، مسیر نور را دنبال کند و از طریق فیلتر اول به‌سمت جسم نگاه کند.با این‌همه آزانا ادعا می‌کند که این روش از نظر تئوری قادر است اجسام را از هر جهتی نامرئی کند.این دستگاه در حال حاضر به ایمن‌سازی ارتباطات راه‌دور کمک می‌کند؛ چرا که این مسئله نیاز به استفاده از امواج پهن‌باند برای انتقال داده‌ها دارد. شرکت های مخابراتی می توانند فرکانس های خاصی را در امتداد شبکه‌های فیبر نوری خود نامرئی کنند؛ این موضوع، مانع از استفاده‌ی اشخاص ثالث از نور پهنای باند برای جاسوسی به روی آن‌ها می‌شود. بنابراین این یافته‌ی جدید می‌تواند به‌مخفی‌سازی اطلاعات کمک کند.

بیشتر بخوانید:

جداسازی موفقیت‌آمیز یک کوانتوم نوری از تابش لیزری
هر آنچه باید در مورد نسبیت خاص و عام اینشتین بدانید
رمز گشایی اسرار جهان
فیزیکدانان برای دومین بار برهم کنش فوتون ها را مشاهده کردند
شناسایی راهی مطمئنی برای ارتقای پردازش اطلاعات کوانتومی

برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید