امروز : چهارشنبه, 01 اسفند 1397
طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21 به زودی رخ می دهد
3/50 امتیاز از 1 رای
 علم و دانش  |     |   102

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21 در چند ماه آینده اتفاق می‌افتد؛ بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها گفته شده که در جریان این خسوف کامل قرار است که بیش از 100 دقیقه سایه زمین بر روی ماه بیفتند و به علاوه، قمر زمین در این ماه گرفتگی سرخ رنگ خواهد شد!

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن حاضر در ماه جولای آینده رخ خواهد داد و قمر ما را برای مدت 1 ساعت و 43 دقیقه در زیر سایه زمین قرار می‌دهد؛ از ابتدای قرن گذشته تاکنون موارد زیادی نبوده که یک خسوف برای مدت بیش از صد دقیقه اتفاق بیافتد و به همین دلیل، بسیاری از شیفتگان ستاره شناسی و جهان خارج از جو زمین در مورد رویداد پیش رو هیجان‌زده شده‌اند.

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21

گفته شده که این خسوف کامل در روز 27 جولای 2018 (5 مرداد 1397) رخ می‌دهد و جالب است بدانیم که علاوه بر ماه گرفتگی، قرار است که در جریان اتفاق تابستان امسال وضعیت قرارگیری ماه و خورشید و سیاره ما به گونه‌ای باشد که انعکاس نور خورشید از ماه، این جرم آسمانی را به رنگ سرخ دربیاورد.

وقتی بحث طولانی بودن ماه گرفتگی مطرح می‌شود، منظور مدت زمانی است که سایه زمین سطح قمر را به طور کامل می‌پوشاند و در کمال تعجب، از ابتدای قرن بیستم تاکنون تنها 4 بار پیش آمده که خسوفی با مدت زمانی به این بلندی رخ دهد؛ این چهار مورد در سال‌های 2011، 2000، 1982 و 1935 اتفاق افتادند و مدت زمان ثبت‌شده برای هرکدام از آن‌ها به ترتیب 100، 107، 107 و 101 دقیقه بوده است.

بنابراین از آنجایی که قرن بیستم به صورت رسمی در تاریخ 31 دسامبر سال 2000 تمام شد، دانشمندان با هیجان خاص مرتبط با اتفاقات ستاره شناسی شگفت‌انگیز این چنینی اعلامم کرده‌اند که خسوف این تابستان با مدت زمان 103 دقیقه، طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21 خواهد بود.

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21 به زودی رخ می دهد

همانطور که از این نوع پدیده‌های نجومی انتظار می‌رود، ساکنان تمامی قاره‌های زمین نمی‌توانند ماه گرفتگی مرداد ماه را مستقیما ببینند و متخصصان اعلام کردند که این خسوف کامل تقریبا در تمامی نقاط قاره آفریقا، بخش‌هایی از اروپا، هند، استرالیا و خاورمیانه قابل رویت است.

همچنین بخوانید:

کره ماه سال‌ها قبل از زمین و از دل سیاره ما به وجود آمده است!

در ماه گرفتگی کامل جولای، قمر زمین از تاریک‌ترین قسمت سایه سیاره که با نام “Umbra” شناخته می‌شود، عبور می‌کند و از آنجایی که این جرم آسمانی به مراتب از سیاره ما کوچک‌تر است، به صورت کامل در تاریکی ایجادشده توسط کره زمین قرار می‌گیرید.

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن 21 به زودی رخ می دهد

در مورد رنگ قرمز ماه در جریان این اتفاق می‌توان گفت که پدیده‌ای شبیه به سرخ شدن خورشیدی در زمان غروب رخ می‌دهد و نور عبوری از اتمسفر و روی سطح زمین در ماه گرفتگی باعث می‌شود تا این جرم آسمانی به رنگ سرخ خیره‌کننده‌ای دیده شود.

مدت زمان خسوف کامل پیش رو هم به واسطه چند فاکتور مختلف بیشتر از 100 دقیقه طول می‌کشد‌؛ این فاکتورها علاوه بر عبور ماه از قسمت Umbra سایه زمین، به فاصله سیاره ما از خورشید و فاصله ماه از زمین مربوط می‌شوند و از آنجایی که بر حسب اتفاق، زمین در ماه جولای در بیشترین مسافت ممکن از ستاره میزبانش قرار می‌گیرید و ماه هم وضعیتی مشابه را نسبت به زمین خواهد داشت، اتفاق تابستان آینده به نوبه خود منحصر به فرد است و منظره‌ای خیره‌کننده را به وجود می‌آورد.

منبع :ancient-code

برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید