امروز : جمعه, 03 اسفند 1397
مقیاس واقعی انفجار هسته ای چقدر است؟
3/50 امتیاز از 12 رای
 نرم افزار  |     |   241

تسلیحات هسته ای به خودی خود ترسناک هستند، اما وقتی عمیق‌تر به موضوع نگاه کرده و مقیاس واقعی انفجار هسته ای را درک کنیم، می‌بینیم بسیار ترسناک‌تر از آن چیزی است که تا کنون تصور می‌کردیم. در واقع تسلیحاتی که پس از اولین بمباران اتمی ساخته شده، بسیار قدرتمندتر از آن چیزی بود که در بمباران اتمی هیروشیما (به عنوان یک مقیاس اندازه‌گیری) شاهد آن بودیم.

بزرگترین انفجار هسته ای در تاریخ بشریت مربوط به انفجار بمب هسته ای تزار (Tsar Bomba) بود که قدرتی معادل 50 مگاتن داشت و 3333 برابر قدرتمندتر از انفجار هسته ای هیروشیما بود.

مشاهده مقیاس واقعی انفجار هسته ای انسان را به وحشت خواهد انداخت

البته روس‌ها برنامه هسته ای دیگری نیز داشتند که یک بمب اتمی با قدرتی دو برابر بیشتر از قدرت بمب تزار – 100 مگاتن و معادل 6666 انفجار هسته ای هیروشیما – بود که خوش‌بختانه هیچ‌وقت آن را آزمایش نکردند! البته بمب تزار هم دست کمی از این بمب نداشت؛ روس‌ها به دلیل ترس از تخریب این بمب و تشعشعات هسته ای آن، قدرت آن را با استفاده از راهکارهایی به نصف رساندند. اما با این حال، این بمب در زمان آزمایش، منطقه‌ای که در آن رها شده بود را کاملا نابود کرد و قدرت آن در حدی بود که شیشه پنجره‌های مناطقی از نروژ و فنلاند (فاصله تقریبا 1000 کیلومتری) را نیز در هم شکست. بمب تزار در جزیره نوایا زملیا (Novaya Zemlya) در شمال روسیه و در فاصله 2000 کیلومتری مسکو آزمایش شد.

مقیاس واقعی انفجار هسته ای چقدر است؟مقیاس واقعی انفجار هسته ای بمبی مانند بمب B83 (که بزرگترین بمب اتمی واقع در زرادخانه هسته ای ایالات متحده است) و قارچ ابری که از این انفجار تشکیل می‌شود، ارتفاعی بیشتر از ارتفاع پروازهای تجاری خطوط هوایی دارد. در واقع مقیاس واقعی انفجار هسته ای بسیار ترسناک‌تر از آن چیزی است که تاکنون تصور می‌کردیم. برای درک بیشتر موضوع می‌توانید ویدیوی زیر را نیز مشاهده نمایید. در این ویدیو مشخص می‌شود که اگر این بمب های هسته ای در شهر نیویورک منفجر شوند، چه تبعاتی را در پی خواهند داشت:

منبع :gizmodo

برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید