امروز : شنبه, 27 بهمن 1397
جایگزینی تراشه اینتل با ARM با شواهدی در کد کرنل macOS Sierra قوت گرفت
3/50 امتیاز از 12 رای
 تکنولوژی  |     |   133

در سال های اخیر گمانه هایی در خصوص کنار گذاشتن پردازنده های اینتل از مک بوک های اپل مطرح شده است. اپل رفته رفته به تخصص بالاتری در خصوص ساخت تراشه های اختصاصی سری A مبتنی بر معماری ARM دست یافته، بطوریکه آخرین نسل از این تراشه با نام A10 Fusion که در آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس مورد استفاده قرار گرفته، قدرت بسیار بالایی دارد و حتی شماری از پردازنده های اینتل را نیز پشت سر گذاشته است. همین موضوع احتمال جایگزین شدن پردازنده های اینتل با نمونه های ساخت خود اپل مبتنی بر معماری ARM را تقویت کرده است. حال وب سایت هلندی TechTastic.nl شواهدی را دال بر تایید این موضوع در کرنل macOS Sierra یافته است.

نکته ی جالب در سیستم عامل macOS Sierra اضافه شدن پشتیبانی از پردازنده های مبتنی بر معماری ARM است. اپل در تمام مک هایی که از سال ۲۰۰۵ راهی بازار کرده، از پردازنده های اینتل استفاده کرده است. پشتیبانی از ARM در کرنل سیستم عامل اپل نشان از این دارد که شاید در آینده شاهد عرضه ی مک بوک هایی با بهره گیری از پردازنده ی ARM باشیم.

پشتیبانی از پردازنده ARM در macOS Sierra

براساس اطلاعات ارائه شده، اپل روش انتشار اپلیکیشن ها برای macOS Sierra را نیز تغییر داده است، بطوریکه این کمپانی با در اختیار گرفتن کد میانی اپلیکیشن ها، آن ها را برای اجرا در پردازنده های مختلف کامپایل و آماده می کند. با توجه به تغییرات اعمال شده به منظور ارائه ی اپلیکیشن ها برای کار روی macOS Sierra دیگر توسعه دهندگان نیازی به ایجاد تغییرات در کد اپلیکیشن های خود ندارند و اپل با در اختیار داشتن کد میانی، آن را برای سخت افزار مناسب آماده می کند. به نظر می رسد همین موضوع دلیل اصلی حذف اپلیکیشن های قدیمی از فروشگاه اپ استور باشد.

در کرنل macOS Sierra می توان پشتیبانی از پردازنده های مبتنی بر ARM خانواده ی Huricane را مشاهده کرد. اپل با بکارگیری معماری ۶۴ بیتی از آیفون ۵ اس و تراشه ی A7، پردازنده هایش را با یک نام شناسایی می کند. تراشه های A8، A7 و A9 به ترتیب با نام های Typhoon، Cyclone و Twister شناخته می شوند. اپل در نسل جدید آیفون هایش از تراشه ی قدرتمند A10 Fusion بهره می برد که دارای چهار هسته شامل دو هسته ی پردازشی با قدرت کم و دو هسته ی پرقدرت می شود.

برای اولین بار بلومبرگ در سال ۲۰۱۲ با انتشار گزارشی مدعی شد که متخصصان اپل در حال کار روی پردازنده های مبتنی بر معماری ARM به منظور جایگزین کردن با پردازنده های اینتل هستند. در سال ۲۰۱۴ نیز جین لوئیس گَسه، مدیر پیشین مکینتاش در اپل، به این نکته اشاره کرد که مک بوک های مبتنی بر تراشه ی ARM سال ۲۰۱۷ راهی بازار خواهند شد.

با تولید تراشه های مبتنی بر ARM برای مک بوک ها، اپل دیگر وابسته به اینتل نبوده و می تواند هر سال نسل جدیدی از مک بوک خود را راهی بازار کند.


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید