امروز : یکشنبه, 01 بهمن 1396
مقایسه سه اپلیکیشن موقعیت یاب پرطرفدار
3/50 امتیاز از 12 رای
 موبایل  |     |   199

اگر از کاربران تلفن‌های هوشمند باشید، حتما از قابلیت GPS دستگاه خود در کنار برنامه‌های مسیر‌‌یاب بهره برده‌اید. زمانی که در طی سفر مسیرتان را گم کرده‌اید و می‌خواهید جاده درست را انتخاب کنید، هنگام مسافرت به دنبال نزدیک‌ترین رستوران به محل اقامت خود هستید و یا حتی آدرس نزدیک‌ترین پمپ بنزین برای سوخت‌گیری را می‌خواهید. این‌جا است که نرم‌افزارهای مسیریاب به طور رایگان به یاری‌تان می‌آیند و شما را راهنمایی می‌کنند. سه اپ حرفه‌ای و محبوب در این زمینه توسط سه کمپانی پر قدرت گوگل، اپل و نوکیا ساخته شده‌اند (البته در حال حاضر برنامه موقعیت‌یاب نوکیا به کمپانی‌های BMW ،Volkswagen و Daimler AG واگذار شده است).

در این مطلب سعی داریم به مقایسه این سه اپلیکیشن پر قدرت در زمینه نقشه و موقعیت‌یابی بپردازیم. پس همراه ما باشید.


دسترسی

maps6خوشبختانه هر سه برنامه بصورت رایگان برای دانلود موجود هستند و می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید. تا نهمین نسخه iOS، استفاده ازنقشه و موقعیت‌یابی به صورت آفلاین در مپ شرکت اپل وجود نداشت. اما در نسخه جدید، قابلیت دسترسی به نقشه در حالت آفلاین وجود دارد. این ویژگی به صورتی افزوده شده، تا هر بخش از نقشه را که در زمان آنلاین بودن بارگذاری کرده‌اید، در هنگام آفلاین بودن برای شما قابل دسترس بماند. در مقابل گوگل مپس و here قرار گرفته‌اند که به راحتی از نقشه‌ها به صورت آفلاین پشتیبانی می‌کنند. نحوه کار این قابلیت بر روی اپلیکیشن گوگل به صورتی است که ابتدا بخشی از نقشه را که می‌خواهید در زمان نبود اینترنت داشته باشید، انتخاب می‌کنید و بعد برنامه شروع به دانلود و ذخیره سازی آن قسمت خاص می‌کند. دفعات بعد که به صورت آفلاین برنامه را باز کنید، بخش‌های دانلود شده نمایش داده می‌شوند. در here شما می‌بایست نقشه‌های آماده‌ای که توسط اپ در دسترس هستند را دانلود کنید و سپس به صورت آفلاین از آن‌ها بهره ببرید. البته این نقشه‌های آماده محدود به کشو‌رهای مختلف می‌شوند. خوشبختانه برنامه‌های here و گوگل مپس هر دو برای سیستم‌عامل iOS موجود هستند و کاربران این سیستم عامل می‌توانند از این دو اپ نیز برای موقعیت‌یابی بهره ببرند.


داده‌ها

بدون شک جمع آوری اطلاعات برای یک نقشه جهانی بی‌نهایت دشوار خواهد بود و زمان زیادی را برای بروزرسانی‌های مختلف نیاز خواهد داشت. خوشبختانه هر سه برنامه از کامل‌ترین و صحیح‌ترین داده‌ها بر روی نقشه‌‌‌هایشان استفاده می‌کنند. اما هنگامی که بحث مقایسه می‌شود حتما تفاوت‌هایی در این زمینه بین‌شان وجود خواهد داشت. ابتدا نظر شما را به تصویر زیر جلب می‌کنم.

maps-1

در تصویر بالا هر سه برنامه با یک نسبت برابر بزرگنمایی شده‌اند. اما همان طور که مشاهده می‌کنید جزییات به نمایش گذاشته شده در هر سه به کلی متفاوت است. در برنامه اپل مپس با این میزان از بزرگنمایی تقریبا هیچ اطلاعاتی به نمایش گذاشته نشده است و تنها خطوط راه‌ها است که دیده می‌شود. here تقریبا اطلاعات مهم مانند نام خیابان‌های اصلی را به نمایش گذاشته است. البته فونت بزرگ استفاده شده در این قسمت، کمی باعث شلوغ شدن نقشه گردیده که شاید با بزرگنمایی بیشتر کمی گیج کننده باشد. در آخر گوگل مپس جزییات بیشتر و مناسبی را به نمایش گذاشته است. تمامی خیابان‌ها و کوچه‌های اصلی، ایستگاه‌های مترو، مکان‌های تفریحی بزرگ مانند سینما‌ها و همچنین پارک‌ها در گوگل مپس دیده می‌شوند. جالب اینجاست که گوگل مپس با اینکه جزییات بیشتری را به نسبت here به نمایش گذاشته، اما ظاهری مرتب و خلوت‌تر دارد.

مورد جالب دیگری که دیده می‌شود، نقشه پارک لاله در اپ here بوده که با دو اپلیکیشن دیگر تفاوت زیادی دارد. در این بخش موضوعی که مطرح می‌گردد این است که کدامیک اطلاعات صحیح‌تری را به نمایش می‌گذارند. بهتر است بدانید کمپانی گوگل از یک ماهواره با کیفیت با نام Skybox با قیمت ۵۰۰ میلیون دلار برای اثبات صحیح بودن داده‌های نقشه‌اش استفاده کرده است. علاوه براین گوگل افراد زیادی را به استخدام درآورده تا به صورت دستی بخش‌های مختلف نقشه‌اش را چک کنند و از درست بودن قسمت‌های مختلف آن مطمعن شوند. با توجه به این اقداماتی که کمپانی گوگل برای بخش داده‌های نقشه‌اش انجام می‌دهد، مطمعنا پیدا کردن کوچک‌ترین ایراد و مشکلی در این زمینه دشوار و یا حتی نشدنی خواهد بود.

در تصویر زیر می‌توانید بخشی از نقشه که برای نمایش حداکثر جزییات، بزرگنمایی شده است را مشاهده کنید.

maps-2

همان طور که می‌بینید جزییات بر روی هر سه اپ متفاوت بوده و هر کدام موارد مختلفی مانند بانک و فروشگاه را به نمایش گذاشته‌اند. اگر از نظر کامل‌تر بودن بخواهیم یکی از این اپ‌ها را انتخاب کنیم، گوگل مپس را انتخاب می‌کنیم. اما از نظر صحیح‌تر بودن هر دو برنامه گوگل مپس و مپ شرکت اپل در یک سطح قرار می‌گیرند. اما عملکرد here چگونه ارزیابی می‌گردد؟ متاسفانه نقشه‌های here به اندازه‌ دو اپ رقیب به روز نیستند و موارد بسیاری با وجود تغییرات به همان صورت پیشین در این نقشه به نمایش گذاشته می‌شوند.


مکان‌یابی

در برنامه گوگل مپس اگر یک مکان خاص مانند رستورانی را جست‌و‌جو کنید، لیست زیادی از نزدیک‌ترین رستوران‌ها با الویت فاصله برای شما به نمایش گذاشته می‌شوند. علاوه بر این‌ها گوگل اطلاعات مختلفی از مکان مورد نظر شما مانند ساعت کاری، یک توضیح کوتاه، تعدادی تصویر و حتی ارزیابی آن مکان خاص با ستاره را در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین شما می‌توانید به ثبت نظر برای هر مکان دلخواه بپردازید.

در برنامه مپ کمپانی اپل با جست‌وجو یک مکان خاص، لیست زیادی از پیشنهادات را در اختیارتان نمی‌گذارد. اما درعوض قسمت‌های مختلفی از نقشه با نقاط قرمز رنگی که Pin Drop نام دارند، پر می‌شود. این ویژگی اطلاعات زیادی را به نسبت گوگل مپس در اختیارتان نمی‌گذارد و شما می‌بایست یکی یکی با کلیک بر روی هر Pin Drop اطلاعات را بدست آورید. همچنین امکاناتی مانند نمایش دادن ساعت کاری، تصاویر و توضیحات کوتاه در این برنامه هم موجود است.

اما برنامه here هم با جست‌وجو مکان‌های خاص مانند گوگل به شما لیستی از نزدیک‌ترین‌ها را می‌دهد. البته دیتابیس این برنامه در این زمینه آن‌چنان قوی نبوده و تعداد کمی از پیشنهاد‌ات را در اختیارتان می‌گذارد. اطلاعاتی مانند شماره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تماس، نمایش تصاویر از مکان دلخواه و بررسی‌های کوتاه هم در این برنامه وجود دارد.

maps5


جهت‌یابی مسیر

جهت‌یابی مسیر یکی از اصلی‌ترین امکاناتی است که بر روی برنامه‌های مپ حضور دارد. گوگل مپس شما را تنها با انتخاب مبدا و مقصد به راحتی راهنمایی می‌کند. تا جای ممکن رسیدن به مقصد را از راه‌های مختلف و یا حتی میانبر‌ها به نمایش می‌گذارد. در همین هنگام با استفاده از رنگ‌های مختلف میزان ترافیک در هر خیابان نشان داده می‌شود تا تصمیم گیری انتخاب مسیر برای‌تان آسان باشد. زمان تخمین زده شده با توجه به ترافیک موجود و همچنین مسافت، از دیگر اطلاعاتی هستند که در این بخش دیده می‌شوند. دستیار صوتی گوگل هم در این هنگام دست به کار شده و در این مسیریابی شما را همراهی خواهد کرد. البته دستیار صوتی گوگل مپس تا جایی که می دانیم در کشور ایران عمل نمی‌کند.

برای جهت‌یابی توسط اپل مپس تنها کافی است تا مبدا و مقصد را انتخاب کنید. در این صورت تمام مسیرهای ممکن که شما را به مقصد می‌رسانند نمایش داده می‌شوند. حدود زمانی که به مقصد می‌رسید، مسافت طی شده و کل مسافت از دیگر اطلاعات موجود در این قسمت از برنامه هستند. Siri، دستیار صوتی معروف اپل هم در این برنامه حضور داشته تا در این راه شما را راهنمایی کند.

در آخر here قرار گرفته که مراحل جهت‌یابی ساده و مشابه همان چیزی که در گوگل و اپل مپس دیده‌ایم را دارد. حدود زمان رسیدن به مقصد، سرعت و ترافیک از اطلاعاتی هستند که در این اپ به نمایش گذاشته می‌شوند. یک دستیار صوتی حرفه‌ای در here وجود داشته که از اکثر زبان‌ها از جمله زبان فارسی پشتیبانی می‌کند. دستیار صوتی این برنامه آن‌چنان دقیق بوده که حتی با انتخاب یک مسیر اشتباه، به سرعت شما را به سمت مسیر درست راهنمایی خواهد کرد. در تصویر زیر می‌توانید نگاهی به ظاهر بخش جهت‌یابی این برنامه‌ها بیندازید.

maps-3

متاسفانه در طی این مقایسه موفق به استفاده از جهت‌یابی اپل مپس نشدیم و با پیغامی که در تصویر بالا می‌بینید مواجه شدیم. بعد از کار کردن با دو محصول مختلف از اپل و استفاده از بخش جهت‌یابی آن به این نتیجه رسیدیم که این قابلیت برای کشور ایران قابل دسترس نخواهد بود.


قابلیت‌های خاص

maps4قابلیت نمایش سه‌بعدی در هنگام مسیر‌یابی در نقشه‌های شرکت گوگل و اپل وجود دارد. این قابلیت به حالتی است که محیط واقعی را که می‌تواند چرخش ۳۶۰ درجه‌ای داشته باشد برای شما به نمایش بگذارد و از این طریق می‌توانید مسیرتان را ادامه بدهید. البته این ویژگی تا به امروز تنها در چند کشور اروپایی و بخش‌هایی از آمریکا در دسترس است.

قابلیت دیگری که در برنامه گوگل مپس دیده می‌شود، وجود فیلتر حمل‌و‌نقل عمومی در جهت‌یابی است. با انتخاب این بخش، برنامه به شما بهترین روش ممکن برای رسیدن به مقصد توسط وسایل نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس را در اختیارتان می‌گذارد. اپل هم از ios 9 به بعد قابلیتی را فراهم کرده است تا تمامی فروشگاه‌‌هایی که از Apple Pay پشتیبانی می‌کنند را بر روی نقشه با علامت خاص نشان دهد. البته این دو قابلیت هم در کشور ما قابل استفاده نخواهد بود.

برنامه here هم امکانی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا هنگام رانندگی در صورت تجاوز از سرعت مجاز با علایمی، کاربری را که در حال رانندگی است با خبر کند. حداکثر و حداقل سرعت‌‌های مجاز درون دیتابیس برنامه موجود بوده و طبق آن این عمل صورت می‌گیرد.

قابلیت Voice اندروید و اپل برای زمانی که در حال رانندگی هستید و می‌خواهید مسیری را پیدا کنید، توسط برنامه‌های مپ بسیار کاربردی خواهد بود و شما می‌توانید تنها با گفتن یک جمله از قابلیت جهت‌یابی این برنامه‌ها بهره ببرید.


نتیجه‌گیری

هر سه اپلیکیشن به نوعی از بهترین‌ها در این زمینه هستند و عملکرد بسیار خوبی در همه زمینه‌ها دارند. اگر بخواهیم یک اپلیکیشن را به عنوان برنده در این بخش انتخاب کنیم، شاید حق گوگل مپس باشد تا به این جایگاه برسد. در پیشرفت برنامه اپل مپس هیچ شکی نیست، اما به دلیل برخی محدودیت‌ها مخصوصا در کشور ما شاید جایگاه دوم، انتخابی مناسب برایش باشد. برنامه here با دستیار صوتی بی‌نظیرش آن هم با زبان فارسی، اگر در قسمت جامع و صحیح‌تر بودن داده‌ها عملکرد بهتری را ارایه می‌داد، می‌توانست در مقام دوم قرار بگیرد. اما فکر می‌کنیم جایگاه سوم برایش مناسب باشد. به نظر شما بهترین اپلیکیشن در این زمینه کدام است؟ تجربه استفاده با کدام را داشته‌اید؟!


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید