امروز : جمعه, 03 اسفند 1397
شبکه ی ایرانسل از IPV4 به IPV6 مهاجرت کرد
3/50 امتیاز از 12 رای
 تکنولوژی  |     |   287

دزفولی، مدیرعامل ایرانسل امروز در مراسمی که با حضور مدیران ارشد حوزه ی فناوری اطلاعات کشور و خبرنگاران برگزار شد از شش پروژه ی جدید این اپراتور رونمایی کرد. یکی از مهم ترین این پروژه ها ارتقای شبکه از پروتکل IPV4 به IPV6 بود که باعث می شود محدودیت های موجود در آدرس دهی مشتریان در پروتکل IPV4 از بین برود و بتوانند مشترکین بیشتری را پشتیبانی کنند.

IPV6 یا Internet Protocol version 6 جدیدترین نسخه پروتکل اینترنت (Internet Protocol) است که ارتباط های اینترنتی بر پایه آن شکل می گیرد. این نسخه در حال جایگزین شدن نسخه ۴ این پروتکل (IPv4) در شبکه ها و سرویس های بزرگ دنیا است.

IPv4 از فضای آدرسی ۳۲ بیتی استفاده می کند. این فضای اجازه ی آدرس دهی ۲۳۲ یعنی حدود ۴ میلیارد آدرس در اینترنت را می دهد. با توجه به این که امروزه بسیاری از دستگاه ها افزون بر کامپیوترها مانند موبایل ها، دوربین ها و حتی لوازم خانگی و قاب عکس های دیجیتال به اینترنت متصل می شوند، این فضا رو به اتمام است و تاکنون با تمهیداتی مانند NAT سعی در جبران این کمبود داشته است. IPv6 اما از فضای آدرس دهی ۱۲۸ بیتی استفاده می کند که اجازه داشتن ۲۱۲۸ آدرس یگانه را می دهد و مشکل فضای آدرسی که هم اکنون با آن روبرو هستیم را به طور کامل رفع می کند.

قرار است از این پس مشتریان ایرانسل آی پی آدرس مبتنی بر پرتوکل IPV6 داشته باشند.


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید