امروز : پنجشنبه, 04 بهمن 1397
فیسبوک حساب کاربری خبرنگاران فلسطینی را تعلیق کرد
3/50 امتیاز از 12 رای
 تکنولوژی  |     |   203

بنا به گزارش "انتفاضه الکترونیک" (The Electronic Intifada)، فیسبوک بابت غیرفعال سازی حساب های شخصی تعدادی از سردبیران و مدیران اجرایی دو رسانه ی خبری فلسطینی عذرخواهی کرد. بر اساس گزارش فیسبوک، تعلیق این حساب ها ناشی از یک اشتباه بوده است و غیرفعال کردن آن ها به علت دریافت گزارش هایی مبنی بر نقض استانداردهای فیسبوک در فعالیت های این افراد، صورت گرفته است.

به این ترتیب، الجزیره گزارش کرد که حساب های کاربری چهار نفر از ویراستاران خبرگزاری شهاب (Shehab) و سه تن از مدیران شبکه ی خبری قدس (Quds) در روز چهارشنبه غیرفعال شدند. هر دو خبرگزاری قدس و شهاب، اخبار سرزمین های اشغالی فلسطین را پوشش می دهند و صفحات فیسبوک آن ها به ترتیب ۶.۳ میلیون و ۵.۱ میلیون بازدید کننده دارد.

روز جمعه سردبیر قدس در گفتگو با انتفاضه ی الکترونیک گفت که هیچ دلیل و بهانه ای برای این تعلیق وجود ندارد و به نظر آن ها این موضوع، مربوط به نوعی توافق بین رژیم صهیونیستی و فیسبوک است تا محتواهای مبنی بر اعتراض را به این وسیله سرکوب کند.

دولت رژیم صهیونیستی معتقد است: تحریکات صورت گرفته در فضای آنلاین در سال گذشته، موجی از حملات فلسطینی ها در خیابان ها را به همراه داشت. در ماه جولای، وزیر امنیت رژیم صهیونیستی در یک مصاحبه ی تلویزیونی فیسبوک را به یک "هیولا" تشبیه کرد و وزارت دادگستری این رژیم، فیسبوک و توییتر را مجبور به حذف محتواهای تروریستی کرد. فلسطینیان هم از این روند در سرکوب رسانه های اجتماعی انتقاد کرده اند. استدلال آن ها این است که درگیری های خیابانی با تحریکات آنلاین ارتباطی ندارد بلکه نتیجه ی اشغال ۵۰ ساله ی سرزمین آن ها است. طرفداران آزادی مدنی هشدار داده اند که این گونه اقدامات رژیم غاصب نقض آزادی بیان است و مانع تلاش فعالان فلسطینی می شود.

روز یکشنبه، ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ۱۴۵ فلسطینی را به علت تحریک خشونت در رسانه های اجتماعی تحت تعقیب قرار داده است. اوایل ماه جاری، آیلت شکد وزیر دادگستری دولت این رژیم از فیسبوک خواست تا ۱۵۸ محتوایی که فلسطینیان را به خشونت دعوت می کند، حذف کند و فیسبوک با این درخواست موافقت کرد.

فیسبوک یکی از منابع مهم خبری برای ۱.۶ میلیارد کاربر خود به حساب می آید و در گذشته هم به سانسور متهم شده است. این رسانه به همراه توییتر و گوگل، گاهی تحت فشار قانون گذاران اروپا و ایالات متحده قرار می گیرد تا اقدام به حذف محتواهای افراطی از سازمان های تروریستی و گروه های راست افراطی کند.

ویراستاران خبرگزاری های قدس و شهاب در روز شنبه به حساب های خود دسترسی پیدا کردند و فیسبوک هم مقصر این تعلیق را گزارش اشتباه به سیستم معرفی کرد.

یک سخنگوی فیسبوک در گفتگو با انتفاضه ی الکترونیک گفت: " این صفحات به اشتباه حذف شده اند و به سرعت به این مسئله رسیدگی خواهیم کرد." وی افزود: "تیم ما هر هفته میلیون ها گزارش را بررسی می کند که گاهی اوقات اشتباهاتی در این میان صورت می گیرد. در رابطه با مشکل پیش آمده واقعا متاسف هستیم." البته هنوز معلوم نیست که کدام بخش از محتوای این صفحات به عنوان نقض قوانین گزارش شده است. اما سخنگوی فیسبوک درباره ی جزئیات این موضوع توضیحاتی ارائه نکرد.

در روز یکشنبه، قدس و دیگر روزنامه نگاران فلسطینی طی اعتراضی به همکاری فیسبوک و اسراییل، به مدت دو ساعت از گذاشتن محتوا در صفحات خود خودداری کردند. این اعتراض به دنبال هشتگی به نام #FBCensorsPalestine صورت گرفت.


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید