امروز : شنبه, 29 دی 1397
خودرو های سوپر اسپورت شش سیلندری
3/50 امتیاز از 12 رای
 خودرو  |     |   365

چند روز پیش خبر استفاده از پیشرانه شش سیلندر برای خودرو R8 ائودی به جای پیشرانه ۱۰ سیلندر این خودرو سوپر اسپورت بر روی خبرگزاری ها قرار گرفت. این ایده شاید در نگاه اول ایده ای روشنفکرانه یا نا امید کندنه باشد اما لازم است بدانیم که آئودی در استفاده از پیشرانه شش سیلندر درخودرو های سوپر اسپورت اولین نیست.

بدون شک بیشتر خودرو هایی که با عنوان سوپر اسپورت (super car) تلقی می شوند دارای ۸، ۱۰، ۱۲ و بعضا ۱۶ سیلندر هستند و البته سوپراسپورت های مفهومی با ۶ سیلندر هم ابتکار جدیدی محسوب نمی شود. در حقیقت چهار خودرو سوپر اسپورت با عملکرد بالا امروزه در جاده (یا به زودی) حرکت می کنند که دارای فقط شش سیلندر و پیشرانه ۳.۵ تا ۴ لیتری هستند. در این مقاله به بررسی مشخصات این چهار سوپر اسپورت خواهیم پرداخت. تا انتهای این مطلب با همراه شوید.

Porsche 911

پورشه ۹۱۱

بدون شک نماد خودرو های سوپر اسپورت شش سیلندر پورشه ۹۱۱ است. این خودر از پیشرانه ی ۶ سیلندر خطی که در بخش عقب خودرو واقع است، استفاده می کند. در طی دهه اخیر حجم پیشرانه افزایش پیدا کرده است و همچنین سیستم خنک کاری آن از نوع هوا خنک به آب خنک تبدیل شده است. امروزه مدل توربو s پورشه ۹۱۱ به عنوان پرفورمنس ترین مدل پورشه ۹۱۱ یاد می شود که دارای یشرانه ۳.۸ لیتری دو با توبروشاژر با قابلیت تولید ۵۸۰ اسب بخار و گشتاور ۷۵۰ نیوتون متری است. این میزان گشتاور ذکر شده به هر چهار چرخ اعمال می شود.مدل توربو s پورشه ۹۱۱ دارای گیبکس مشهور PDK پورشه است و با وجود پکیج کرونو (Chrono) قادر است در ۲.۸ ثانیه به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ثانیه برسد. همچنین حداکثر سرعت ایم مدل پورشه ۹۱۱ برابر با ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت است.

در صورتی که تمایلی به توربو و همچنین خودرو چهار چرخ محرک ندارید می تواندی مدل GT3 RS پورشه ۹۱۱ را برگزینید. با پیشرانه تنفس طبیعی (naturally aspirated) ۶ سیلندر خطی، این مدل قادر به تولید ۵۰۰ اسب بخار و گشتاور ۴۶۰ نیوتون متری است. این خودرو دارای شتاب صفر تا ۹۶ کیلوکتر در ساعت ۳.۱ ثانیه است. شاید این خودرو کندتر و ضعیف تر از توبرو S به نظر برسد اما احتمالن لبخند عمیق تری و شادتری را روی لبان شما ایجاد خواهد کرد.

Nissan GT-R

نیسان GT-R

به جرئت می توان گفت که یکی از سرسخت ترین رقبای پورشه ۹۱۱ نیسان GT-R است که روز به روز بر پیشرفته تر می شود. قدرت خودرواز پیشرانه ۶سیلندر ۳.۸ لیتری با توربو شارژر Twin تامین می شود. همچنین مانند پورشه ۹۱۱ گیربکس دوکلاچه و سیستم چهارچرخ محرک در این خودرو نیز وجود دارد. نسخه ی نیسمو(Nismo) این خودرو دارای قدرت ۶۰۰ اسب بخاری و گشتاور ۶۵۲ نیوتون متری است. نتیجه این قدت شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت ۲.۷ ثانیه است برای یک سوپر اسپوتی فقط با ۶ سیلندر بد نیست!

Acura NSX

آکورا NSX

همانند اصالت این خودرو، آکورا NSX جدید از پیشرانه ی ۶ سیلندر واقع در میانه ی خودرو استفاده می کند با این تفاوت که ین بار دو توربو و سه پیشرانه ی الکتریکی وارد استفاده شده است. همچنین گیربکس ۹ سرعته ی دوکلاچه نیز برای این سوپر اسپورت در دسترس است. حجم پیشرانه ی ۳.۵ لیتری NSX افزایش نیم لیتری نیست به نمونه ی قبلی داشته است. نتیجه این قوای محرکه قوی قدرت ۵۷۳ اسب بخاری و گشتاور ۶۴۵ نیوتون متری است. این خودرو با مهندسی ژاپنی و ساخت آمریکایی دارای شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت ۲.۷ ثانیه است و بیشترین سرعت NSX جدید ۳۰۷کیلومتر در ساعت است.

Ford GT

فورد GT

آخرین خودرو مودر بررسی فورد GT40 است که ورژن قدیمی این سوپر اسپورت از پیشرانه ی ۸ سیلندر با حجم ۷ لیتر بهره می برد. در مدل قبلی فورد GT به احترام آن مدل اسطوره ای از پیشرانه ی ۸ سیلندر ۵.۴ لیتری سوپرشارژردار، بهره برده بود. اما شرکت فورد در در نسل دوم GT از تکنولوژی اکوبوست (EcoBoost technology) استفاده شده است. پیشرانه ی ۶ سیلندر ۳.۵ لیتری با توربوی Twin قدرتی ۶۰۰ اسب بخاری به این سوپر اسپورت بخشیده است. البته مشخصات و خروجی های نهایی این خودرو هنوز به صورت کامل اعلام نشده است اما شما می توانید بر سر این که این سوپر اسپورت فورد بسیاری از سوپرکارهای دیگر با پیشرانه های بزرگ تر را خواهد ترساند شرط ببندید.

حالا که این مطلب را خوانده اید هنوز هم باور این مسئله که خودرو سوپر اسپورتی دارای پیشرانه شش سیلندری است برایتان عجیب به نظر برسد ولی مشاهده می شود که مسائل انرژی، مصرف سوخت و دیگر پارامتر ها گریبان سوپر اسپورت ها را نیز گرفته است.


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید