امروز : شنبه, 27 بهمن 1397
بهترین مکان برای قرارگیری سنسور اثر انگشت کجاست؟
3/50 امتیاز از 12 رای
 تکنولوژی  |     |   256

سنسور اثر انگشت یکی از امکاناتی است که این روزها به‌قدری فراگیر شده که حتی در محصولات میان رده نیز شاهد حضورش هستیم. این امکان را که بایستی توسعه آن را مدیون کمپانی اپل و آی‌فون ۵s بدانیم، توسط این شرکت در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و پس از آن، سایر کمپانی‌ها نیز روی به استفاده‌اش آورده‌اند.

اما هر شرکت، بسته به نوع طراحی محصولات و تعریفی که در استفاده از آن داشت، مکان به‌خصوصی را به این درگاه امنیتی اختصاص داد. شرکت‌هایی چون اپل و سامسونگ، آن را در زیر نمایشگر و پنل جلویی کار گذاشتند. سازندگانی چون هواوی، ال‌جی، اوپو و… به پشت دستگاه و زیر لنز دوربین پناه آوردند و برخی مانند سونی، آن‌را در کناره بدنه تعبیه کردند.

اما بهترین مکان برای قرار گرفتن این سنسور ارزشمند کجاست؟

از آنجایی که این درگاه، ورودی اصلی کاربر به گوشی خود تلقی می‌شود، پس دسترس پذیری سریع، اولویت نخست برای این محل در نظر گرفته می‌شود. فرض می‌کنیم که شما گوشی خودتان را در دست داشته و حال قصد دارید تا با قرار دادن و یا فشردن یکی از انگشت‌های خود بر روی این سنسور، قفل آن را بگشایید.

اگر این سنسور در زیر نمایشگر دستگاه باشد، قاعدتا انگشت شست، کاندیدای اصلی در این امر بوده و نیاز دارید تا آن را به سمت کلید مربوطه حرکت دهید، از آنجایی هم که این انگشت نقش یکی از ستون‌های نگاه‌دارنده گوشی را بر عهده دارد، پس بایستی دقت کنید که تعادل دستگاه بر هم نخورده و با کمی حرکت دادن گوشی، به محل موردنظرتان برسید. در اینجا هر چه سایز گوشی هم بزرگ‌تر شود، کار شما برای ورود سریع‌تر، به دقت بالاتری نیاز خواهد داشت، اما جایگاه قرار گیری سنسور به شکلی است که جای آن را هیچ‌گاه گم نخواهید کرد و در واقع تشخیص بسیار سریعی دارد.

htc-10-32

حال اگر این سنسور در پشت و زیر دوربین جای گذاری شده باشد، انگشت اصلی که کاندیدای باز کردن قفل می‌شود، انگشت اشاره خواهد بود. زمانی که شما یک گوشی را در دست می‌گیرید، بسیاری به صورت پیش فرض این انگشت را در همان حوالی دوربین حرکت می‌دهند و بدین خاطر، تعادل گوشی در همان حالت پیش‌فرض حفظ شده و نیازی به جابجایی آن در دست و یا دقتی که در ارتباط با سنسورهای زیر نمایشگر وجود داشت، در این قسمت ندارید. در واقع دسترسی سریع و حفظ تعادل گوشی، مزیت اصلی این سنسور است. اما از آنجایی که محل قرارگیری این سنسور در پشت دستگاه قرار دارد، شما قادر به مشاهده آن نیستید (مگر آنکه دستگاه را برگردانید) و بدین خاطر، اگر به محل قرارگیری و یا فرم این سنسور عادت نداشته باشید، ممکن است گاهی اوقات در پیدا کردنش دچار مشکل شوید، امری که با گذشت زمان، به‌سرعت حل خواهد شد.

huawei-p9-48

اما اگر این سنسور در کناره دستگاه تعبیه شده باشد، باز هم انگشت شست شماست که کاندیدای اصلی می‌شود. از آنجایی که این درگاه در همان حوالی محل قرارگیری شست است، پس کار چندان دشواری برای حرکت انگشت بر روی سنسور وجود نداشته و خیلی سریع به آن می‌رسید. ضمن آنکه تنها با کمی حرکت دستگاه، آن را نیز مشاهده خواهید کرد و در واقع تلفیقی مناسب از محل قابل دسترس با مشاهده سریع است. اما یک مشکل نیز در این بین وجود دارد و آن به عادت شما در به‌دست گرفتن گوشی باز می‌گردد. از آنجایی که سازنده این سنسور را در سمت راست گوشی تعبیه می‌کند، پس اگر شما عادت داشته باشید تا دستگاه را با دست چپ خودتان بگیرید، بایستی انگشت ورودی خودتان را به اشاره و حتی انگشت وسط تغییر دهید و در این بین، راست دست یا چپ دست بودن شما اهمیت بالایی دارد، موردی که در جایگیری دو سنسور قبلی، فرق چندانی نداشت.

xperia-x12

توضیحات بالا در ارتباط با زمانی بود که شما گوشی را در دست‌تان گرفته‌اید (بیشترین حالت استفاده افراد)، اما اگر دستگاه بر روی یک سطح صاف مثل میز قرار داشت، آنگاه چه؟

در این قسمت، بایستی اذعان کرد که سنسورهای زیر نمایشگر، قاعدتا دسترسی خیلی سریع‌تری خواهند داشت و محصولاتی که این درگاه را در پشت خود قرار داده‌اند، بازنده خواهند بود، چرا که برای دسترسی به آن‌ها، ناچار هستید تا حتما گوشی را بلند کنید. گوشی‌ای که این سنسور را در کنار قرار داده، به‌نوعی بینابین قرار می‌گیرد.

finger-print-2

البته بایستی این نکته را در پایان اضافه کرد که طراحی دستگاه نیز در جای‌گذاری این سنسور تاثیر به‌سزایی دارد. قاعدتا محصولاتی که سنسور را در زیر نمایشگر خودشان تعبیه کرده‌اند، بایستی یک فضای اضافه را به آن اختصاص دهند، در صورتی‌که با تعبیه آن در پشت، نیاز به افزودن چنین فضایی نیست و از همان برهوت پشت دستگاه، به‌راحتی می‌توان بهره گرفت! ضمن آنکه توجه داشته باشید که سلیقه و عادت کاربر نیز نقشی اساسی در چنین جایگاهی دارد. پس در پایان، شما در نظر سنجی زیر شرکت کرده و به ما بگویید که جایگاه مطلوب برای قرارگیری سنسور اثر انگشت را کجای گوشی می‌دانید؟


برچسب ها :  

نظر خود را به اشتراک بگذارید