امروز : یکشنبه, 28 بهمن 1397

علم و دانش

  علم و دانش  |  

به‌لطف لایحه‌ی بودجه‌ای که پرزیدنت ترامپ روز جمعه به امضا رساند، سازمان فضایی آمریکا پس از تحمل طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ این کشور در سال مالی ۲۰۱۹ شاهد افزایشی قابل‌توجه در مقدار بودجه‌ی دریافتی خواهد بود.


  علم و دانش  |  

آرتور آشکین، قدیمی‌ترین برنده‌‌ی جایزه‌ی نوبل، ازجمله افرادی است که به راحتی در سبک زندگی اهمیت فراوانی می‌دهد. او معمولا لباس‌هایی ساده و بی‌‌آلایش بر تن می‌کند و اهمیتی به آداب رسمی معاشرت اهالی علم نمی‌‌دهد.


  علم و دانش  |  

جدیدترین ماموریت فضایی ناسا با هدف شناخت آغاز و تکامل جهان انجام خواهد شد. فضاپیمای SPHEREx در طول ماموریت دو ساله خود 300 میلیون کهکشان و 100 میلیون ستاره را در کهکشان راه شیری بررسی خواهد کرد.


  علم و دانش  |  

شما نمی‌توانید با استفاده از قوانین استاندارد فیزیک نیروی سوپرمن، پرواز کردنش یا دیدش با اشعه ایکس را توضیح دهید. تقریباً همه‌ی کارهایی که او قادر به انجام آن است از لحاظ فیزیکی غیرممکن هستند. اما مردم با این تغییر واقعیت مشکلی ندارند.


  علم و دانش  |  

هنگامی که اولو نینمتس (Ülo Niinemets) مقطع دکترای خود را در رشته‌ی علوم گیاهی در دانشگاه تارتو در استونی آغاز کرد، تنها به ابتدائی‌ترین ابزار دانشگاهی دسترسی داشت. سال ۱۹۹۳ بود و تنها دو سال از استقلال استونی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی گذشته


  علم و دانش  |  

اگر اخبار مربوط‌به علم ژنتیک را اخیرا دنبال کرده باشید، پس احتمالا پیش‌‌تر در آذرماه امسال خبر تولد اولین نوزدان اصلاح‌‌شده ی ژنتیکی در چین به گوشتان خورده است. گفتنی است دانشمند مسئول این پروژه، هی جییانکوی، متخصص تعیین توالی DNA معرفی شد که کمی


  علم و دانش  |  

هستند افرادی که کروی بودن زمین را یک تئوری توطئه می‌دانند و به تخت بودن آن باور دارند. اما وقوع پدیده اعتدال بهاری یا پاییزی، می‌تواند در تضاد با باور آن‌ها باشد. در ادامه به چگونگی مواجهه زمین تخت گرایان با این دو پدیده خواهیم پرداخت.


  علم و دانش  |  

فاش شدن اسرار سیاره سرخ همچنان ادامه دارد. به تازگی ناسا تصاویر دیده نشده‌ای را از سطح این همسایه مرموز ما منتشر کرده است؛ عکس‌هایی که تپه های شنی مریخ و ظاهر عجیب آن‌ها را نمایش می‌دهند. تصاویر تپه های شنی مریخ که به وسیله دوربین های‌رایز (HiRISE)


  علم و دانش  |  

انتظار می‌رود اپل در ماه مارس یا آوریل (فروردین یا اردیبهشت‌ماه) رویداد رونمایی بعدی خود را برگزار کند. آیا در رویداد پیش‌رو باید منتظر رونمایی از آیپاد ۲، آیپد‌های جدید و محصولات سخت‌افزاری اپل باشیم یا اینکه اپل قصد دارد سرویس‌های جدید خود از جمله


  علم و دانش  |  

در این مطلب قصد داریم شما را با فیلم‌های در حال اکران و وضعیت فروش آن‌ها در سینمای ایران آشنا کنیم و به مرور و بررسی آمار فروش فیلم‌های سینمای ایران در هفته‌ی گذشته بپردازیم. در هفته‌ای که گذشت، در سینمای ایران شروع غالفلگیرکننده فیلم آشغال‌های